31 maja obchodzimy po raz 31 Światowy Dzień bez Tytoniu.
Blog prowadzony przez zespół ds. pomocy psychologiczno - pedagogicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Rokietnicy dla uczniów klas 4 - 8 oraz rodziców.
Witajcie!
Blog Myślę (pozytywnie) więc jestem :) jest odpowiedzią na obserwowaną przez nas potrzebę wsparcia tych, którzy chcą wzmocnić pewnoś...
poniedziałek, 31 maja 2021
środa, 26 maja 2021
Jak odważyć nieśmiałość?
Nieśmiałość może przeszkadzać nam zarówno w życiu osobistym, zawodowym, jak i w szkole. Utrudnia ona bowiem budowanie relacji, zniechęca do podejmowania nowych wyzwań czy też realizacji własnych marzeń. Na całe szczęście, możemy nauczyć się, jak sobie z nią radzić.
Oto kilka wskazówek, jak można z nią pracować:
1. Zrozum własną nieśmiałość - odpowiedz sobie na pytania: w jakich sytuacjach jesteś nieśmiały, skrępowany lub czujesz się gorszy, jak nieśmiałość manifestuje się w Twoim życiu, co ją potęguje, a co zmniejsza? Jeśli poznasz jej przyczyny, będzie Ci łatwiej nad nią zapanować.
2. Poćwicz odwagę - wyobraź sobie, że jesteś bardzo śmiałą osobą. Pomyśl, że jesteś aktorem, który ma zagrać postać przebojową - każdą czynność, która Cię peszy, wyobrażaj sobie jako część roli, którą musisz odegrać. Pamiętaj, że im dłużej będziesz udawał kogoś, kim chciałabyś być, tym szybciej staniesz się taką osobą (dla niektórych, jest to sposób dość kontrowersyjny, jednak należy zaznaczyć, iż skuteczny).
3. Nie porównuj się z innymi - osoby nieśmiałe mają tendencję do ciągłego porównywania się z osobami „lepszymi” (w ich przekonaniu) od siebie. To sprawia, że tracą poczucie własnej wartości.
4. Znajdź swoje mocne strony - każdy z nas ma niepowtarzalne zdolności i różne sposoby wyrażania siebie. Ważne jest to, żeby zdać sobie sprawę ze swoich mocnych stron. Znajdź coś, w czym jesteś dobry i pielęgnuj to. Pomoże Ci to w budowaniu większej pewności siebie.
5. Chwal siebie samego - spójrz na siebie z innej perspektywy i postaraj się oceniać pozytywnie to, co zrobiłeś dobrze i negatywnie to, co źle. Pamiętaj, że jesteś osobą wartościową i wcale nie masz powodu, by czuć się gorszy od innych. Negatywną myśl o sobie przekuj natychmiast w pozytywną, przypominając sobie o swoich sukcesach i mocnych stronach.
6. Nie myśl (nie wyobrażaj sobie), że wszyscy Cię krytykują - osoby nieśmiałe często mają wrażenie, że inni cały czas ich obserwują i krytykują. W takich sytuacjach dobrze jest zastanowić się, dlaczego odniosłeś takie właśnie wrażenie i poszukać sensownego wytłumaczenia. To, że ktoś spojrzał na ciebie ze złą miną nie musi oznaczać, że cię krytykuje, lecz np. ma zły dzień, coś mu nie wyszło, ma problemy, a czasem to po prostu zwykły zbieg okoliczności.
7. Przygotuj się dobrze do stresującego dla Ciebie zadania - jeżeli np. musisz wystąpić publicznie, zrób sobie notatki, a później przećwicz głośne czytanie przed lustrem lub poproś bliskie ci osoby, aby były Twoją publicznością.
Wskazówki dla rodziców dzieci nieśmiałych:
- Uczmy języka emocji – jak najczęściej rozmawiajmy z dzieckiem o tym, jak się czuło w określonych sytuacjach w trakcie dnia – zwróćmy przy tym uwagę, by wypowiadało się o sobie w sposób pozytywny (dzieci nieśmiałe mają skłonność do negatywnego myślenia o sobie).
- Bądźmy dobrym wzorem – pokazujmy dziecku, jak chcemy, by zachowywało się w sytuacjach społecznych – dziecko uczy się, obserwując nas.
- Podkreślajmy, że każdy ma prawo popełniać błędy, a porażki nie są powodem do załamywania się – dziecko nieśmiałe często boi się negatywnej oceny ze strony otoczenia. Pokazanie mu, że my też popełniamy błędy, ułatwi mu próbowanie nowych rzeczy i podejmowanie ryzyka.
- Sprawmy, by dziecko czuło się potrzebne – wspólne sprzątanie czy przygotowywanie posiłków pokaże dziecku, że jego działania przynoszą pozytywne i oczekiwane efekty.
- Oswajajmy dziecko z odseparowaniem od nas– od czasu do czasu wysyłajmy dzieci do znajomych czy dziadków na weekend – uczmy je „bycia bez nas”.
- Chodźmy wspólnie w miejsca publiczne – teatr, kino – to świetne miejsca, by oswajać się z obecnością innych ludzi.
- OKAZUJMY DZIECKU WSPARCIE, CIEPŁO I MIŁOŚĆ – to najważniejsze zadanie dla nas. Okazujmy, że kochamy nasze dzieci – nie tylko przez słowa, ale i gesty – przytulenie, całusy. To daje im poczucie, że są „OK”, a fakt, że je kochamy, z pewnością doda im skrzydeł
~MM
Źródło: https://sprytneglowki.pl/niesmialosc-u-dziecka-%E2%80%93-jak-sobie-z-nia-radzic https://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-dziecko/zdrowie-dziecka/9-rad-jak-osmielic-niesmiale-dziecko-aa-zTQG-CMc1-Ppaf.html https://wartowiedziec.pl/serwis-glowny/styl-zycia/12582-jak-radzi-sobie-z-niemiaoci
Obraz: www.freepik.com
poniedziałek, 24 maja 2021
Dzień Dobrych Uczynków
W tym roku ponownie, w dniu 19
maja, obchodziliśmy Dzień Dobrych Uczynków. Pomysłodawcą tego
święta
jest Fundacja Ekologiczna Arka, która w ten sposób zachęca nas do
podejmowania bezinteresownych działań wobec zarówno ludzi, zwierząt, jak
i środowiska naturalnego. My chcemy Was zaprosić do tego, by nie tylko
19 maj stanowił czas, w którym wspieramy innych – tych dwunożnych,
czworonożnych czy po prostu świat, w którym żyjemy.
Poniżej znajdziecie kilka propozycji, jak to robić na co dzień – jednocześnie zachęcamy Was do własnych pomysłów w tym obszarze
- uśmiechnij się do kogoś – tak po prostu,
- pomóż swojej mamie/tacie/innej bliskiej osobie,
- odwiedź dziadków lub zadzwoń do nich,
- powiedz rodzicom, że ich kochasz,
- wyprowadź psa na spacer,
- pogłaszcz lub wyczesz swojego kota,
- pobaw się z młodszym rodzeństwem,
- zrób swoim bliskim przekąski,
- kup karmę dla zwierząt i zanieś ją do schroniska,
- posprzątaj klatkę chomikowi,
- zbieraj plastikowe nakrętki – ktoś może za to kupić sprzęt rehabilitacyjny,
- nie lej wody bez potrzeby,
- gaś światło, gdy nie jest potrzebne,
- posprzątaj śmieci w najbliższej okolicy.
A Ty – jaki masz dziś pomysł na dobry uczynek?
~MM