Witajcie!

Blog Myślę (pozytywnie) więc jestem :) jest odpowiedzią na obserwowaną przez nas potrzebę wsparcia tych, którzy chcą wzmocnić pewnoś...

piątek, 11 lutego 2022

Bądź bezpieczny w sieci

Dzień Bezpiecznego Internetu ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego oraz świadomego korzystania przez dzieci i młodzież z dostępu do zasobów internetowych. Celem działań jest również zachęcenie opiekunów, nauczycieli i rodziców do zapoznania się z bezpiecznego korzystania z dostępu do sieci oraz problematyką związaną z bezpieczeństwem w niej.  

Aby dostęp do Internetu był bezpieczny pamiętaj, aby: 

  • aktualizuj oprogramowanie systemowe; 
  • stosuj silne hasła dostępu do systemu oraz sieci domowych; 
  • nie udostępniaj swojej sieci internetowej. 

Co zrobić, aby korzystanie z sieci było bezpieczne: 

  • aktualizuj oprogramowanie antywirusowe; 
  • pamiętaj, że treści zamieszczone w sieci takie, jak np. zdjęcia, komentarze nigdy nie zostaną usunięte; 
  • nie otwieraj nieznanych załączników; 
  • nie udostępniaj w Internecie swoich danych. 

Co zrobić, aby dzieci były bezpieczne w sieci: 

  • zainstaluj oprogramowanie do kontroli rodzicielskiej; 
  • pokaż dziecku pozytywne strony Internetu, ale też zwróć uwagę na zagrożenia, które mogą Go tam spotkać; 
  • jeśli masz wątpliwości dotyczące treści prezentowanym w sieci zgłoś odpowiednim komórkom do walki z cyberprzestępczością, znajdziesz je w komendach wojewódzkich Policji. 

Najczęstsze zagrożenia: 

złośliwe oprogramowanie: 

Instalacja takiego oprogramowania może doprowadzić do przejęcia Twojego komputera, a w konsekwencji może prowadzić do popełniania przestępstw internetowych; 

hejt 

Polega na wystawianiu negatywnych, kompromitujących komentarzy, co może prowadzić do zaniżonej samooceny, depresji itp. 

uwodzenie w sieci 

Często zaczynają się niewinnie od pozornego zaprzyjaźnienia się i nawiązania bliższej więzi emocjonalnej z dzieckiem. Wpływa to na wzbudzenie zaufania dziecka i zmniejszenie oporu przed spotkaniem w świecie rzeczywistym, co może prowadzić do różnych form wykorzystania. 

uzależnienie od Internetu 

Gdy pozbawienie dziecka dostępu do sieci powoduje złość, rozdrażnienie, a często wywołuje też zachowania agresywne może być to pierwsza oznaka uzależnienia. Wówczas warto skorzystać z pomocy specjalisty. 

 

Autor: 

Magdalena Dąbrowska 

 

Źródło: 

 


czwartek, 10 lutego 2022

Grajmy z głową

 Drogie Nastolatki,

to, że spędzacie czas przy komputerze nie oznacza, że nie możecie wówczas zadbać o swoje dobre samopoczucie psychiczne i fizyczne. 
Poniżej znajdziecie kilka prostych sposobów na polepszenie swojej kondycji w trakcie korzystania z konsoli lub komputera (nie tylko w czasie grania). 
Pamiętajcie jednak, że czas przy komputerze, to tylko część Waszego życia, a nie jego sedno - zadbajcie o to, by znaleźć również chwilę na dobrą książkę czy film, spotkanie z przyjaciółmi, muzykę i sport.
GRAJMY Z GŁOWĄ!
~MM
 

 

poniedziałek, 7 lutego 2022

“Dwie twarze” gier komputerowych

Zazwyczaj na hasło “gry komputerowe” reagujemy nieufnością, a nawet złością. Jesteśmy przekonani, że to właśnie one “psują” nasze dzieci. Zważywszy na to, że co czwarty użytkownik gier w Polsce to nastolatek lub młody dorosły, jest to właściwie zrozumiałe. A jednak... Świat gier komputerowych ma różne oblicza – gry faktycznie mogą uzależniać i odciągać nastolatków od świata realnego, ale mogą także uczyć, rozwijać i relaksować. 

W poniższych infografikach znajdziecie Państwo streszczenie nurtujących nas często pytań: 

  1. Czy gry komputerowe mają jakieś zalety, czy jedynie szkodzą mojemu dziecku? 

  1. Jakie są symptomy uzależnienia od gier komputerowych? Co powinno mnie zaniepokoić i gdzie mogę szukać wsparcia? 

Zachęcamy również do zapoznania się z klasyfikacją gier z uwagi na wiek gracza oraz z informacjami na temat tego, co oznaczają poszczególne znaki PEGI: 

Szczegółowe informacje na temat nurtujących Państwa pytań dotyczących gier można znaleźć również w publikacji “Nastolatki i gry cyfrowe – poradnik dla rodziców autorstwa Marty Witkowskiej dostępne na stronie: 

PAMIĘTAJMY: 

Zdrowy “gaming” jest możliwy, ale w dużej mierze zależy to od nas - opiekunów i rodziców. To my wskazujemy naszym dzieciom tę właściwą ścieżkę... 

 

Autor: Marta Maklakiewicz 


środa, 2 lutego 2022

Pozytywnie zakręceni

W kalendarzu świąt nietypowych znajdujemy dziś to szczególne dla naszego bloga święto 😄 - Dzień Pozytywnego Myślenia. W wielu krajach, w tym w Polsce, właśnie 2 lutego jest zwracana uwaga na dobroczynne działanie pozytywnego myślenia. Od lat badacze udowadniają jego wielką siłę. Krótko mówiąc osoby pozytywnie nastawione do życia są zdrowsze i mniej podatne na stres, a nawet dłużej żyją. Nie oznacza to, że mają łatwe życie a żadne trudności ich nie dotykają. Różnica polega na podejściu do tych przeciwności losu, które ich spotykają. Pozytywne nastawienie pomaga dostrzegać nawet najmniejsze dobre aspekty jednocześnie nie pozwala koncentrować się na porażkach. Optymizmu można się nauczyć, a wiadomym jest, że trening czyni mistrza😏. Zatem szukajmy dobrych i życzliwych gestów, sami okazujmy je innym, aby grono pozytywnie nastawionych do życia  nieustannie się powiększało.

 Jak być optymistą? Kilka prostych wskazówek znajdziecie tutaj www.myslepozytywniewiecjestem.blogspot.com

Pamiętaj, że Dzień Pozytywnego Myślenia może być codziennie!

 

~I.D.