Witajcie!

Blog Myślę (pozytywnie) więc jestem :) jest odpowiedzią na obserwowaną przez nas potrzebę wsparcia tych, którzy chcą wzmocnić pewnoś...

czwartek, 23 kwietnia 2020

Kiedy się uczyć, aby się nauczyć?


Oprócz znalezienia odpowiedzi na pytanie Jak się uczyć? równie ważne jest odpowiedzenie sobie na pytanie Kiedy się uczyć, aby nasza nauka była efektywna? W tym celu warto poznać swój biorytm wydajności pracy w ciągu doby, co pozwoli nam lepiej zarządzać sobą w czasie. Nasze możliwości skupienia uwagi na zadaniach zmieniają się bowiem istotnie w ciągu upływu dnia. Zaprezentowana poniżej krzywa wydajności pokazuje wyraźnie, że możemy mówić o dwóch szczytach naszej dobowej kondycji umysłowej, a tym samym maksymalnej koncentracji uwagi. Pierwszy z nich ma miejsce między godziną 9.00 a 12.00, natomiast drugi między godziną 17.00 a 20.00. Są to również dwa szczyty naszej weny twórczej, a więc natchnienia do pracy, zapału i łatwości twórczego rozwiązywania problemów. Z przedstawionego poniżej wykresu wynika też, że najczęściej w godzinach 13.00-15.00 następuje spadek koncentracji uwagi i nasz umysł potrzebuje wówczas czasu na regenerację.
Wykres krzywej wydajności na podstawie: www.antosiewicz.edu.pl

 
Zaprezentowany wykres przedstawia najbardziej powszechne prawidłowości. Ważne jest, aby każdy odnalazł swoją indywidualną krzywą wydajności pracy.
Powodzenia!

~L.P.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Tutaj wpisz komentarz :)