Witajcie!

Blog Myślę (pozytywnie) więc jestem :) jest odpowiedzią na obserwowaną przez nas potrzebę wsparcia tych, którzy chcą wzmocnić pewnoś...

środa, 31 marca 2021

Rodzinna wiosna…

Przed nami kilka dni wolnego od zajęć szkolnych. Dni, które możemy spędzić w najróżniejszy sposób. Razem lub osobno… Aktywnie bądź leniwie… Wydaje się, iż każdy sposób będzie dobry. A jednak…

A jednak, my chcemy Was zaprosić, do spędzenia tego czasu w gronie najbliższych – tych, z którymi na co dzień często mijamy się tylko w pośpiechu, ponieważ goni nas praca lub szkoła. Chcemy Was zaprosić do tego, by ze sobą pobyć – tak aktywnie – np. spacerując lub piekąc wspólnie babkę czy mazurka, ale też nieco leniwie – rozmawiając, będąc ze sobą po prostu, bez zbędnego pośpiechu czy codziennych zmartwień.

Życzymy Wam, by najbliższy czas – ten świąteczny, ale również wiosenny - był Waszym wspólnym czasem. Czasem rodzinnym, dającym nadzieję na lepsze jutro, pozwalającym nabrać oddechu i poczuć słodką woń budzącej się do życia przyrody.

Wszystkiego wiosennego!

A co można robić w wolnym czasie? Oto podpowiedź! (oczywiście, zachęcamy do rodzinnego realizowania poniższych pomysłów )

~MM 

 


 

czwartek, 11 marca 2021

Depresja młodzieńcza – jak pomóc?


Depresja jest chorobą, która bardzo często dotyka osoby w wieku dorastania. Szacuje się, że blisko jedna trzecia nastolatków cierpi na zaburzenia depresyjne, przy czym u większości z nich mają one charakter przejściowy. Choroba ta wynika z uwarunkowań biologicznych, formowania się tożsamości i związanym z tym kryzysem rozwoju osobowości. Jest ona przy tym często mylona z tzw. młodzieńczym buntem, który „sam przejdzie”. Tymczasem, wymaga ona najczęściej profesjonalnej i specjalistycznej pomocy.

Jakie objawy w zachowaniu nastolatka powinny nas niepokoić?

Utrzymujące się przez dłuższy czas (kilka – kilkanaście tygodni):

· złe samopoczucie fizyczne, w tym niespecyficzne dolegliwości bólowe, nadmierna koncentracja na funkcjonowaniu własnego organizmu,

· zaburzenia aktywności, w tym brak energii, opory przed rozpoczęciem działania, szybkie męczenie się, uczucie znużenia,

· zaburzenia koncentracji i zapamiętywania oraz związane z tym problemy w nauce,

· zaburzenia rytmów okołodobowych, w tym lepsze funkcjonowanie nocą niż w ciągu dnia, trudności z porannym wstawaniem,

· zaburzenia snu i apetytu,

· rozdrażnienie,

· zmęczenie, przygnębienie i zmienność nastrojów,

· niskie poczucie własnej wartości - niska (negatywna) ocena siebie, rzeczywistości i przyszłości,

· zaburzenia zachowania, w tym ograniczenie kontaktów z otoczeniem, zamknięcie w sobie,

· zachowania ryzykowne i autodestrukcyjne, w tym stosowanie alkoholu, substancji psychoaktywnych, samookaleczenia, myślenie o śmierci, próby samobójcze.

Jak zapobiegać depresji u młodzieży?

  •  Należy przekazywać młodym ludziom WIEDZĘ NA TEMAT CHOROBY, a także tego, że zdrowy tryb życia pomaga w jej zapobieganiu,
  • Należy tłumaczyć, jak ważne są ZAJĘCIA SPRAWIAJĄCE PRZYJEMNOŚĆ, a także zachęcać do stosowania technik relaksacyjnych,
  • Należy zachęcać do AKTYWNEGO TRYBU ŻYCIA, ponieważ ćwiczenia fizyczne mają pozytywny wpływ na ciało i umysł,
  • Należy uczyć ZMIANY SPOSOBU MYŚLENIA z negatywnego i irracjonalnego, na pozytywny i realistyczny oraz ĆWICZYĆ UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNE (np. zasady efektywnej komunikacji, w tym prowadzenia rozmów, asertywności, radzenia sobie z emocjami i porażką, zarządzania czasem itp.),
  • Należy zachęcać młodzież do higieny życiowej i przestrzegania zasad związanych z ODPOWIEDNIO DŁUGIM I REGULARNYM SNEM.

RODZICU!

  • Uznaj, że dziecko czuje to, co czuje - zamiast mówić np.: „Nie smuć się”, powiedz „Wyglądasz na smutnego. Jak mogę Ci pomóc?”.
  • Nie oceniaj myśli dziecka, wyraź akceptację również dla odmiennych opinii.
  • Opisuj zachowania, odwołuj się do faktów bez interpretowania intencji dziecka.
  • Spróbuj zrozumieć drugą stronę. Zauważ, że dziecko stara się najlepiej, jak potrafi na dany moment.
  • Komunikuj swoją troskę.

Gdzie szukać pomocy?

Gdy niepokojące objawy w zachowaniu nastolatka utrzymują się, nie obawiaj się iść z nim do specjalisty – psychiatry, psychologa, psychoterapeuty. Najlepiej udać się do najbliższej Poradni Zdrowia Psychicznego, gdzie lekarz będzie mógł ocenić stan pacjenta i zalecić dalsze postępowanie – psychoterapeutyczne czy farmakologiczne.

Gdzie szukać informacji? – oto przydatne linki: 

https://wyleczdepresje.pl/             http://zobaczjestem.pl/ 

 


~MM

Źródło: https://wyleczdepresje.pl/wp-content/uploads/2019/02/ULOTKA-mlodziencza-NET.pdf

https://krainazdrowia.org/jak-pomoc-dziecku-z-depresja/?gclid=EAIaIQobChMIy6Hyl7Kl7wIVfIODBx3IswKiEAAYASAAEgJBlvD_BwE

piątek, 5 marca 2021

Jak się uczyć – powtórka

 


Czy wiesz, że kiedy odrywamy się od jakiegoś zadania,  powrót do pełnego skupienia zajmuje średnio około 17 minut? 

Dlatego, aby podczas nauki ograniczyć pożeracze czasu, uzyskać dobre efekty i rozwinąć silną wolę, warto korzystać z metody pomodoro. Jak wygląda jej zastosowanie w praktyce? Wyobraźcie sobie, że przynajmniej przez 25 minut odcinacie się od swojego telefonu i skupiacie wyłącznie na nauce. Następnie robicie sobie maksymalnie 10- minutową przerwę i znów wracacie do pełnego skupienia na 25 minut. Po 3 - 4 takich cyklach robicie dłuższą, np. 30-minutową przerwę.

 

W skupieniu pomogą Wam krótkie ćwiczenia, stymulujące pracę naszego mózgu i poprawiające koncentrację uwagi:

https://www.youtube.com/watch?v=PDji8Q2lGQA

 

Warto również serwować sobie szybkie powtórki – przeczytać tylko jeden raz materiał po lekcji, wieczorem, następnego dnia i po tygodniu. Efekty Was zaskoczą! Może okazać się, że przygotowanie do sprawdzianu jeszcze nigdy nie było tak proste.

 Powodzenia!



~ LP


Źródło:
pytam.edu.pl