Witajcie!

Blog Myślę (pozytywnie) więc jestem :) jest odpowiedzią na obserwowaną przez nas potrzebę wsparcia tych, którzy chcą wzmocnić pewnoś...

piątek, 22 października 2021

Moda na zdrowie psychiczne

Od blisko trzydziestu lat w październiku w sposób szczególny pochylamy się nad zdrowiem
psychicznym. Dzieje się tak za sprawą ogłoszonego w 1992 r. przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego Dnia Zdrowia Psychicznego. Stopniowo, dzięki różnym kampaniom społecznym i akcjom rośnie świadomość społeczeństwa
w zakresie dbania o zdrowie psychiczne, występujące choroby i zaburzenia oraz możliwe formy pomocy: od troski o bliską osobę po specjalistyczną pomoc. 

Różne zmagania dnia codziennego uruchamiają różnorodne sposoby radzenia sobie, ale gdy trosk i kłopotów jest ponad miarę, a stosowane rozwiązania są niewystarczające warto skorzystać z pomocy specjalistów. 

W tym roku mottem przewodnim było hasło: Zdrowie psychiczne w nierównym świecie. Odnosząc się do nierównego dostępu do specjalistów i placówek pomocowych do realnych potrzeb. A do kogo właściwie należy się udać po pomoc? Często zawód psychologa, psychoterapeuty i psychiatry bywają mylone, chodź wszyscy zajmują się ludzką psychiką.

Psycholog - to osoba, która ukończyła jednolite pięcioletnie studia magisterskie na kierunku "psychologia", psycholog w zależności od ukończonej specjalizacji (klinicznej, społecznej, edukacji, pracy i biznesu, sportu) może przeprowadzać badania naukowe, diagnostykę, profilaktykę, towarzyszyć w rozwoju. Psycholog nie wystawia recept, bo nie jest lekarzem (tak jak psychiatra), ale może wydawać opinie psychologiczne. Psycholog na podstawie rozmowy, przeprowadzonego wywiadu lub kwestionariuszy towarzyszy klientowi/pacjentowi w badaniu obszarów problemowych i poszukiwaniu dostępnych rozwiązań problemów wykorzystując zasoby klienta, ale nie podejmuje decyzji o wprowadzeniu zmian w jego życiu. 

Psycholog na podstawie posiadanej wiedzy, doświadczenia diagnozuje problem, w razie potrzeby kieruje do innych specjalistów w tym do psychoterapeuty, psychiatry.

 Psychoterapeuta - to osoba, która może być psychologiem (ale nie jest to konieczne), ukończyła studia magisterskie na humanistycznym lub medycznym kierunku i dodatkowo ukończyła kurs w wybranym nurcie terapeutycznym (np. systemowym, poznawczo-behawioralnym, psychodynamicznym). W zależności od wybranego nurtu terapeutycznego stosuje inne techniki i metody pracy opierając się głównie na rozmowie terapeutycznej. Podczas wieloletniego procesu kształcenia jest określany mianem terapeuty w trakcie procesu certyfikacji. Poświadczeniem uzyskanych umiejętności terapeutycznych jest uzyskanie stosowanego certyfikatu. Psychoterapeuta poddaje swoją pracę superwizji, by niwelować ewentualne przeszkody w pracy z klientem i świadczyć usługi w wysokiej jakości. 

Psychoterapeuta nie jest lekarzem, nie wystawia recept. Prowadzi regularne spotkania - terapię rozpoznanych problemów w wybranym przez siebie nurcie od kilku miesięcy do kilku lat.

Psychiatra - jest lekarzem, który ukończył studia medyczne ze specjalizacją psychiatrii. Diagnozuje oraz leczy zaburzenia i choroby psychiczne. Wystawia recepty i zwolnienia lekarskie. Poprzez leczenie farmakologiczne (trwające od kilku miesięcy do kilku lat) i rozmowę wpływa na zachodzące procesy psychiczne ustalając przyczyny powstałych zmian.

Psycholodzy, psychoterapeuci, psychiatrzy współpracują ze sobą dla dobra klienta w oparciu o kodeks etyczny, który m. in. obliguje do zachowania tajemnicy i nie ujawniania informacji osobom trzecim. 

Jeśli coś Cię niepokoi nie odkładaj konsultacji ze specjalistą, być może będzie pierwszą osobą, która Cię wysłucha, nie oceni a zrozumie i okaże wsparcie.


~I.D.


Źródło:

https://centrumharmonii.pl/psycholog-psychoterapeuta-psychiatra

 

Obraz: <a href="https://www.freepik.com/vectors/background">Background vector created by rawpixel.com - www.freepik.com</a>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Tutaj wpisz komentarz :)