Witajcie!

Blog Myślę (pozytywnie) więc jestem :) jest odpowiedzią na obserwowaną przez nas potrzebę wsparcia tych, którzy chcą wzmocnić pewnoś...

środa, 15 kwietnia 2020

Jak nie złościć się na złość...

http://www.freepik.com">Designed by rawpixel.com / Freepik
Któż z nas nie odczuwał czasem złości? Kiedy dłonie i szczęki zaciskały się mocno, całe nasze ciało napinało się, a na usta cisnęły się same negatywne i złowrogie słowa?Złość, to silna emocja, która stanowi reakcję, między innymi, na przekroczenie naszej granicy osobistej, zagrożenie potrzeb lub niepowodzenie. Jak każda emocja, złość nie jest ani dobra, ani zła - to po prostu sygnał dla nas, że coś nam nie służy.

Istotnym natomiast jest, w jaki sposób tę emocję pokazujemy - w sposób agresywny, czyli taki, który przekracza granice innych ludzi i krzywdzi ich (w sposób psychiczny lub fizyczny), czy też w sposób asertywny, kiedy to mówimy o swoich emocjach w sposób rzeczowy i konkretny, np. "nie zgadzam się na takie zachowanie...".

Nie jest łatwo opanować złość, kiedy jest ona już bardzo silna, a my sami czujemy się, jakbyśmy zaraz mieli eksplodować. Dlatego właśnie poniżej przedstawiamy Wam kilka wskazówek, które mogą pomóc Wam radzić sobie ze złością:

1.  Naucz się rozpoznawać, kiedy u Ciebie zaczyna się złość, zanim osiągnie ona poziom kulminacji. Sygnałów o pojawiającej się irytacji i napięciu szukaj w swoim ciele: może robi Ci się ciepło, na policzki wypływają rumieńce, serce zaczyna bić mocniej, a zęby i pięści zaciskają się...
2.  Naucz się, jak szybko odzyskać panowanie nad sobą robiąc kilka głębokich oddechów i skupiając się na nich lub licząc do 10 i z powrotem.
3. Zaobserwuj, co wywołuje u Ciebie irytację i spróbuj poszukać rozwiązań, które mogłyby im zaradzić.
4. Ćwicz „zatrzymywanie się”, gdy pojawią się silne emocje - powiedz sobie STOP, kiedy czujesz, że narasta w Tobie napięcie. To dobry moment, żeby zastanowić się przed podjęciem jakiegokolwiek działania.
5.    Ćwicz techniki relaksacyjne, które skupiają się na świadomym uspokajaniu umysłu, takie jak mindfulness - takie ćwiczenie uważności możecie przeprowadzić z całą rodziną :) np. Ćwiczenie uważności - Bezpieczne miejsce.
6.    Zadbaj o to, abyś właściwie się odżywiał i pił odpowiednią ilość płynów – dieta ma duży wpływ także na to, jak się zachowujemy.
7.    Zadbaj o odpowiednią ilość snu, aby Twój mózg mógł właściwie funkcjonować. Brak snu lub zbyt krótki sen mogą bowiem sprawić, że będziesz rozdrażniony i poirytowany.

Pamiętajmy: złość jest czymś naturalnym i często potrzebnym. Wyrażajmy ją jednak tak, by nie krzywdzić nikogo - ani siebie, ani innych.

~MM





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Tutaj wpisz komentarz :)