
Przeprowadzone badania dowodzą, że zarówno wyrażanie, jak i doświadczanie wdzięczności zwiększa poczucie satysfakcji i optymizmu, a co za tym idzie – zmniejsza depresję, lęk i poziom stresu. Co więcej, okazuje się, że osoby doświadczające i okazujące wdzięczność mniej chorują i zdecydowanie lepiej śpią. Wdzięczność uwalnia również w naszym organizmie duże ilości dopaminy – neuroprzekaźnika, który wpływa, między innymi, na zmniejszenie odczuwania bólu fizycznego – to jakby naturalna i absolutnie nieszkodliwa tabletka przeciwbólowa Jak się okazuje, praktykowanie wdzięczności może także obniżyć ciśnienie krwi i poprawić działanie układu odpornościowego, a ponadto zmniejsza ryzyko chorób serca.
„Wdzięczne” osoby, przejawiają również tendencję do większej dbałości o siebie, co przekłada się na ich lepszą kondycję fizyczną. Jednocześnie, przeprowadzone testy wykazały, iż mają one niższy poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, dzięki czemu są one bardziej odporne na traumatyczne wydarzenia życiowe.
Podsumowując, okazywanie wdzięczności sprawia, iż stajemy się silniejsi, zarówno fizycznie, jak i psychicznie, ponieważ z jednej strony, dzięki niej jesteśmy zdrowsi, a z drugiej- bardziej optymistyczni. A zatem – bądźmy wdzięczni!
Poniżej przedstawiamy kilka prostych ćwiczeń z zakresu medytacji, które mogą Wam pomóc w rozpoczęciu dnia z wdzięcznością i optymizmem:
Jak być szczęśliwym? Poranna medytacja wdzięczności
Medytacje Kasi Bem: Medytacje wdzięczności
~MM
Źródło: https://pieknoumyslu.com/okazywanie-wdziecznosci-dobre-dla-zdrowia/
Designed by Jcomp / Freepik
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Tutaj wpisz komentarz :)