Witajcie!

Blog Myślę (pozytywnie) więc jestem :) jest odpowiedzią na obserwowaną przez nas potrzebę wsparcia tych, którzy chcą wzmocnić pewnoś...

poniedziałek, 25 maja 2020

Czy przyjaźń ma płeć? - O dwóch obliczach przyjaźni.



Ostatnio wiele już mówiliśmy o przyjaźni – o tym jaka powinna być Czy to jest przyjaźń, czy to jest lubienie?  i o tym jak o nią dbać Dbajmy o przyjaźń. Naprawdę warto! Jest jednak jeszcze jedna kwestia do wyjaśnienia: czy przyjaźń dla kobiety i mężczyzny oznacza dokładnie to samo? Okazuje się, że nie. 

PRZYJAŹŃ KOBIECA: do przyjaźni między kobietami pasuje określenie „twarzą w twarz”. Podstawą kobiecych przyjaźni jest bowiem rozmowa. Co więcej, często nie muszą one o nic pytać, by doskonale wiedzieć, jak się czują i czego potrzebują. W większości przypadków nie oczekują też od siebie konkretnej porady czy rozwiązania danego problemu– dużo ważniejsza jest dla nich możliwość wygadania się, opowiedzenia o swoich kłopotach, poukładania kłębiących się w nich uczuć. Dla kobiet najważniejsze jest bowiem wspólne przeżywanie, dzielenie się radościami i smutkami. Jest w nich silna potrzeba, aby być wysłuchaną. Dlatego właśnie kobiety zdecydowanie wolą pogaduszki, przez co potrzebują częstszych spotkań albo chociaż rozmowy telefonicznej. A rozmawiają o wszystkim! Dlatego właśnie największą karą w kobiecym świecie budowania relacji jest wykluczenie społeczne, gdy nagle udajemy, że się nie widzimy i nie znamy. 

PRZYJAŹŃ MĘSKA: męską przyjaźń określa stosunek „ramię w ramię”. Mężczyźni tworzą bliskość z innymi poprzez działanie. Męska komunikacja jest też bardziej wprost. Na ogół ma ona konkretny cel, na zasadzie: „Mamy coś razem do zrobienia”. Mężczyźni są też bardziej oszczędni w słowach i w wyrażaniu emocji. Rzadko mówią o swoich problemach, a jeśli już, to oczekują od przyjaciela konkretnego rozwiązania – bo chcą je od razu wdrożyć w życie. Męska przyjaźń jest również bardziej zadaniowa - to zazwyczaj wspólnie spędzany czas (np. chodzenie na mecze), jakieś hobby. Panowie mogą nie odzywać się do siebie tygodniami, a potem zadzwonić, jak gdyby nigdy nic, i umówić się na spotkanie. 

Jak widzimy, różnice w przyjaźni pomiędzy mężczyznami a kobietami są znaczące. Czy któryś z tych rodzajów przyjaźni jest jednak lepszy? Zdecydowanie nie! Po prostu wynika z innych potrzeb i z innej natury. A co najważniejsze, przyjaźń jest nam w życiu po prostu potrzebna! Nie tylko bowiem wpływa ona na nasze samopoczucie psychiczne, ale i fizyczne – między innymi reguluje ciśnienie krwi, zapobiega otyłości, zmniejsza skłonność do depresji, a przede wszystkim wydłuża nasze życie, i to znacznie! 


~MM 


Źródło: https://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/relacje/kobieca-przyjazn-na-czym-polega-niezwykla-wiez-miedzy-kobietami-aa-Lge9-AUdd-gkzu.html
https://zwierciadlo.pl/psychologia/meska-przyjazn-na-czym-polega
Zdjęcie: Designed by Freepik


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Tutaj wpisz komentarz :)