Witajcie!

Blog Myślę (pozytywnie) więc jestem :) jest odpowiedzią na obserwowaną przez nas potrzebę wsparcia tych, którzy chcą wzmocnić pewnoś...

piątek, 22 maja 2020

Dbajmy o przyjaźń - naprawdę warto!

Ktoś powie: przyjaźń jest wieczna i nic więcej nie trzeba robić. No tak, ale co z tymi wszystkimi przyjaźniami, które nagle zostały zerwane? Czy można było temu jakoś zapobiec? Nasze ścieżki mogą się rozejść z różnych powodów. Pamiętajmy jednak, że o przyjaźń – tak jak o każdą inną relację – należy dbać. Oto wskazówki, jak to zrobić: 

1. Zawsze pozostawaj w kontakcie. Nawet jeśli Twój Przyjaciel wyjechał na drugi koniec Polski albo za granicę, nie zatrać z nim łączności. W dzisiejszych czasach jest to przecież łatwe (mamy telefony komórkowe, Internet itp.). Warto więc znaleźć czas aby napisać maila lub zadzwonić i zapytać po prostu o to, co u niego słychać. 

2. Rozmawiaj jak najwięcej. To pozwoli Ci być na bieżąco z ważnymi wydarzeniami z życia Przyjaciela i sprawi, że będziecie mieć poczucie bliskości i nierozerwalnej więzi. Rozmowa pozwoli także uniknąć niepotrzebnych kłótni i nieporozumień. 

3. Bądź szczery. Przyjaciel to ktoś na kogo zawsze można liczyć, także w kwestii szczerości. Najlepiej jest wypracować z Przyjacielem takie mówienie sobie prawdy, żeby nie raniła ona nawet wówczas, gdy jest przykra. Być może będzie to jedna z niewielu osób w życiu, która będzie mówiła wam ją prosto w oczy! 

4. Pamiętaj o ważnych datach. Urodziny, imieniny, rocznice. Złożenie życzeń, podarowanie drobnego upominku lub po prostu – wysłanie kartki czy telefon (jeśli jesteśmy daleko) utwierdzi drugą osobę w tym, że jest dla nas ważna. 

5. Odzywaj się pierwszy. Nie myśl sobie – on się nie odzywa, to i ja nie będę. W przyjaźni nie chodzi o wyścigi i udowodnienie, komu bardziej zależy. Chcesz mieć przyjaciół? To zapraszaj ich na spotkanie, uwzględniaj w planach wakacyjnych, wpadaj do nich na pogaduchy. 

6. Słuchaj uważnie. Czasami tylko to wystarczy, żeby druga osoba poczuła się lepiej. Może Tobie te problemy wydają się błahe czy głupie, ale dla kogoś innego to może być coś bardzo ważnego. Spróbuj wczuć się w sytuację, pociesz, ale nie doradzaj też na siłę. Bardzo ważne jest, aby nie bagatelizować problemów Przyjaciela, tylko je zrozumieć. 

7. Ciesz się z jego sukcesów. To prawda, że prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie. Ale o przyjaźni świadczy też to, czy cieszymy się z sukcesów w życiu Przyjaciela. Tu nie ma miejsca na zazdrość czy wywyższanie się. 

8. W sytuacjach kryzysowych - wspieraj. Zdarzają się takie chwile, kiedy Przyjacielowi jest naprawdę ciężko. Bądźmy wtedy przy nim - sama obecność sprawi, że druga osoba poczuje się mniej samotna i mniej zdołowana. 

9. Broń interesów przyjaciela (przede wszystkim, pod jego nieobecność!). Nie gódź się na obgadywanie go czy na działanie na jego szkodę – bezpośrednio lub pośrednio – to są właśnie ważne momenty, kiedy dokonujemy wyboru, czy jesteśmy prawdziwymi przyjaciółmi. 

10. Wybaczaj, gdy się pokłócicie. Nawet, gdy przyjaciel czasem zrobi Ci przykrość, powie coś raniącego w trakcie kłótni, nie chowaj długo urazy. Każdy z nas rani czasem osoby, na którym nam zależy. Ważne jest jednak, żeby to z nim przegadać – spokojnie powiedzieć mu o swoich uczuciach. To pozwoli Wam na wypracowanie swoich metod porozumiewania się na przyszłość. 

11. Pamiętaj, że przyjaźń ma granice. Twój Przyjaciel może mieć swój świat: partnera, znajomych, a nawet innych przyjaciół. Zaakceptuj to - przyjaźń bowiem, to relacja, którą można budować z różnymi ludźmi – to „więź”, ale nie „więzienie”. 


~MM 

Źródło: http://www.zaradni.pl/milosc-przyjazn-i-rodzina/jak-dbac-o-przyjazn/1,5611
http://paramieszana.pl/filary-przyjazni-czyli-jak-dbac-o-przyjazn

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Tutaj wpisz komentarz :)