
Oto wskazówki:
1. Pozytywne nastawienie: zaufajcie sobie, uwierzcie w swoje umiejętności i posiadaną wiedzę. Jeśli wasz poziom przygotowania do egzaminu nie jest najwyższej jakości, to mimo wszystko liczcie na uśmiech losu. Czarne myśli powodują obniżenie samooceny, a tym samym wzmagają odczucie stresu i napięcia.
2. Przygotuj się do egzaminu dzień przed: na dzień przed egzaminem przyszykujcie sobie strój, notatki, długopisy i inne niezbędniki. Nie odkładajcie tego na ostatnią chwilę, bo możecie czegoś zapomnieć, a nawet spóźnić się przez to na zaliczenie. W dniu egzaminu wyjdźcie wcześniej z domu - nie warto jednak przychodzić bardzo wcześnie - bądźcie po prostu punktualni.
3. Relaks: Przed samym egzaminem postarajcie się wygospodarować wolny czas na odpoczynek – taki, jak najbardziej lubicie. Umysł musi się zregenerować po ogromnym wysiłku intelektualnym, jakim jest nauka.
4. Sen: zarwane noce i ciągłe wkuwanie sprawiają, że czas przeznaczony na sen ogranicza się do minimum. Wymęczony organizm jest podatny na doznawanie negatywnych emocji, a tym samym trudniej jest się wam skoncentrować. Dlatego właśnie zadbajcie o prawidłową ilość snu (najlepiej ok 8 godzin dziennie).
5. Uprawianie sportu: zacznijcie wykonywać ćwiczenia fizyczne (aerobik, jogging, spacer z psem itp.). Efektem tego będzie, że poczujecie się szczęśliwsi, zdrowsi, a zarazem łatwiej przyjdzie wam kontrolowanie stresu.
6. Ćwiczenia oddechowe: Kontrolowane oddychanie zmniejsza napięcie i rozładowuje negatywne emocje. Możecie zastosować oddychanie przeponowe: na początku zamknijcie oczy, prawą dłoń połóżcie na brzuchu, a lewą pośrodku klatki piersiowej. Wprowadźcie powietrze do płuc poprzez głęboki wdech nosem i chwilę je potrzymajcie z wypiętym brzuchem. Wykonajcie wydech przez usta i pozwólcie, by brzuch wrócił do pozycji wyjściowej. Jeżeli porusza się brzuch, oznacza to, że oddychacie przeponą i prawidłowo wykonaliście ćwiczenie.
7. Budujące otoczenie: Unikajcie miejsc „zbiorowej paniki”, nie dawajcie wiary plotkom na temat nauczycieli i samego egzaminu. Zawsze krążą o nich legendy i są niekoniecznie wiarygodne. Posiedźcie lepiej w odosobnieniu, udajcie się na wędrówkę po korytarzach szkoły albo porozmawiajcie z rozluźnionymi i opanowanymi kolegami.
8. Nie powtarzajcie tuż przed egzaminem: Na chwilę przed egzaminem zrezygnujcie z nerwowego powtarzania materiału, bo i tak niczego nowego nie przyswoicie, a spowoduje to jedynie większy mętlik w głowie.
~MM
Źródło: https://www.e-korepetycje.net/artykuly/10-sposobow-na-pozbycie-sie-stresu-przed-egzamine
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Tutaj wpisz komentarz :)