Blog prowadzony przez zespół ds. pomocy psychologiczno - pedagogicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Rokietnicy dla uczniów klas 4 - 8 oraz rodziców.
Witajcie!
Blog Myślę (pozytywnie) więc jestem :) jest odpowiedzią na obserwowaną przez nas potrzebę wsparcia tych, którzy chcą wzmocnić pewnoś...
czwartek, 7 maja 2020
Jak się nie uczyć, aby się nauczyć?
Tym razem kilka słów na temat najczęściej popełnianych błędów podczas nauki. Sprawiają one, że łatwo się zniechęcamy i nie osiągamy satysfakcjonujących nas efektów. Dlatego warto się im przyjrzeć, aby wiedzieć czego się wystrzegać:
1. Nieumiejętne zarządzanie czasem:
· zostawianie pracy na ostatni moment,
· brak planowania,
· próba uczenia się przez długi czas bez przerw.
Pamiętajmy – po około 40 minutach nauki nasz mózg sam wyegzekwuje chwilę wytchnienia, doprowadzając do stanu rozproszenia:
2. Uczenie się w bałaganie.
Pamiętajmy - przyswajanie wiedzy w nieuporządkowanej przestrzeni nie ma prawa się udać, ponieważ wiele elementów nas rozprasza.
3. Brak wyznaczania celów i priorytetów (przekonanie, że wszystko musi być bardzo dobrze).
4. Brak systematyczności.
Pamiętajmy - mózg uwielbia krótkie powtórki. Najlepsze efekty osiągniesz, powtarzając krótko materiał po 10 minutach, po 1 godzinie, po 1 dniu, po 1 tygodniu i po 1 miesiącu. Stosując się do tych zasad, jesteś w stanie zapamiętać do 100% informacji, których się uczysz.
5. Brak wiary we własne możliwości.
Nie pozwalaj wmawiać sobie, że nie potrafisz, że jesteś za głupi, że nie dasz rady. Uwierz w swoją siłę!
6. Nieskuteczne techniki uczenia się:
· czytanie materiału kilka razy pod rząd z podręcznika,
· wkuwanie na pamięć,
· zaznaczanie najważniejszych fragmentów tekstu.
Takie sposoby nauki zostały uznane za czasochłonne i bezrefleksyjne. Pamiętajmy – im więcej działania i zaangażowania, tym lepsze rezultaty:
7. Brak aktywności fizycznej.
Pamiętajmy - ruch pobudza tworzenie się w mózgu, zwłaszcza w obszarach związanych z funkcjonowaniem poznawczym, substancji zwanej „czynnikiem wzrostowym mózgu”, odżywki dla neuronów; ponadto poprawia koordynację wzrokowo-ruchową, rozwija wyobraźnię przestrzenną i wzmacnia połączenia między półkulami mózgowymi.
8. Niewystarczająca ilość snu.
Brak snu powoduje: pogorszenie pamięci, problemy z oceną sytuacji, zmniejszenie kreatywności, wzrost impulsywności, większą podatność na uzależnienia, doświadczanie większego stresu, a w efekcie osłabienie układu odpornościowego.
Pamiętajmy - sen pozwala na przetworzenie informacji i utrwalanie śladów pamięciowych, wpływa na rozwiązywanie złożonych problemów oraz zwiększa kreatywność.
Nastolatki potrzebują 9 godzin snu na dobę.
9. Niewłaściwa dieta (nieregularne i ubogie w mikroelementy posiłki, nadmiar cukru).
Oprócz takich mikroskładników jak potas czy magnez, mózg dla prawidłowego funkcjonowania potrzebuje glukozy. Szkodzi mu zarówno niedobór, jak i nadmiar cukru. Słodycze poprawiają nastrój, powodując natychmiastowe wydzielanie dopaminy (hormonu szczęścia), natomiast późniejszy spadek poziomu dopaminy wywołuje rozdrażnienie i dekoncentrację. Długotrwale podwyższony poziom cukru uszkadza komórki układu nerwowego, dlatego spożywanie dużej ilości słodyczy upośledza pamięć, uwagę i koncentrację.
Podczas nauki warto sięgać po orzechy, suszone owoce, pestki dyni czy słonecznika.
10. Monotonia – to największy wróg nauki.
Warto urozmaicać stosowane techniki uczenia się, próbować różnych aktywności i dbać o równowagę między pracą a odpoczynkiem.
Powodzenia!
~L.P.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Bardzo ciekawe treści, do upubliczniania
OdpowiedzUsuń