Witajcie!

Blog Myślę (pozytywnie) więc jestem :) jest odpowiedzią na obserwowaną przez nas potrzebę wsparcia tych, którzy chcą wzmocnić pewnoś...

czwartek, 4 czerwca 2020

Uczniowski savoir-vivre

Od najmłodszych lat rodzice, a także inne osoby (dziadkowie, przedszkolanki, nauczyciele) uczą nas jak należy się zachować w różnych sytuacjach. Co wypada, a czego powinniśmy się wystrzegać. Ten swoisty kodeks zasad savoir-vivre musi znać każdy, kto chce zachowywać się w sposób kulturalny i nie narazić się na popełnienie jakiejś gafy zwłaszcza w towarzystwie.

Zasady savoir-vivre dotyczą

  1. Zachowania się wobec innych z szacunkiem - niezależnie od okoliczności spotkania okazywanie szacunku nawet, jeśli nie zgadzamy się z rozmówcą, w myśl zasady traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany to podstawa dobrego wychowania.
  2. Używania zwrotów grzecznościowych - szczególnie na powitanie i pożegnanie.
  3. Zachowania się w różnych sytuacjach - np. w czasie egzaminu, w szkole (to uczeń wita się z pracownikami szkoły - nie tylko z nauczycielami, którzy go uczą, w czasie rozmowy wyjmuje ręce z kieszeni, dba o kulturę języka, zachowuje się zgodnie z regulaminem szkoły ) na spotkaniu towarzyskim.
  4. Komunikacji - kulturalna rozmowa nie zawiera wulgaryzmów,  a rozmówcy trzymają się zasady nieprzerywania sobie w trakcie wypowiedzi.
  5. Zachowania się w rozmowie telefonicznej lub internetowej - etykieta zaleca aby rozmowy telefoniczne odbywały się w godz. 8 - 21, dzwoniąc nie zapominajmy o przedstawieniu się i określeniu w jakiej sprawie się kontaktujemy.Jeśli połączenie zostanie przerwane, ponownie dzwoni ta osoba, która nawiązywała połączenie za pierwszym razem.
  6. Nakrywania do stołu, czy sposobów jedzenia i picia - zawsze należy pamiętać, aby zadbać o higienę przed posiłkiem, czyli umyć ręce, rozmowa z pełnymi ustami jest nieodpowiednia. Po skończonym posiłku układamy sztućce równolegle na talerzu.
  7. Wyglądu - prezencji - ubiór dostosowany do okoliczności, to również wyraz szacunku, ważne uroczystości rodzinne, państwowe, religijne wymagają  elegancji, w innych sytuacjach np. w czasie spotkań towarzyskich czy robiąc zakupy możemy pozwolić sobie na luźy styl.
  8. Zachowania się w internecie, czyli netykieta określa podstawowe zasady komunikacji w sieci (szanuj innych i traktuj tak, jakbyś sam chciał być traktowany, sprzeciwiaj się hejtowi, nie nadużywaj CAPS LOCKA, szanuj prawa autorskie w sieci, dbaj o prywatność swoją oraz innych osób).
 
Znajomość zasad savoir-vivre i stosowanie ich jest jednym z wyznaczników kultury osobistej. Co ważne w każdym kraju obowiązuje inny kodeks dobrego zachowania. Zatem udając się w podróż warto się z nim zapoznać. 


~I. D.


Źródło:https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-savoir-vivre-w-zyciu-codziennym
Zdjęcie: Pinterest za www.edu.montemarco.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Tutaj wpisz komentarz :)