Witajcie!

Blog Myślę (pozytywnie) więc jestem :) jest odpowiedzią na obserwowaną przez nas potrzebę wsparcia tych, którzy chcą wzmocnić pewnoś...

piątek, 29 stycznia 2021

Cztery, osiem czy dwanaście?

Zbliża się kolejna okazja do pozytywnego spojrzenia na świat, czyli to co najbardziej lubimy :)  W
zasięgu ręki mamy Międzynarodowy Dzień Przytulania obchodzony 31 stycznia. Naukowcy z różnych instytutów sprawdzali, jak przytulanie wpływa na nasze zachowanie. Wnioski przeprowadzonych badań wskazują jednoznacznie - przytulanie jest dla nas ważne. Nie tylko w chłodne czy deszczowe dni objęcie drugiej osoby przekazuje nam "ciepłą"(pozytywną) energię.

Przytulanie jest nieodzowne w budowaniu pozytywnych relacji w związkach.Wg badań Instytutu Badań nad Dotykiem osoby będące w związku przytulające się trzy razy częściej niż inne pary tworzą szczęśliwsze związki, szybciej rozwiązują spory i kłótnie. 

Przytulanie działa, jak tabletka na ból. Wzrasta poziom oksytocyny, która też pobudza nasz organizm do walki z wirusami. A kto by nie chciał zachować zdrowie swoje i najbliższych?

Przytulanie korzystnie wpływa na rozwój układu nerwowego wycisza napięcia i stan pobudzenia , gotowości do działania. To wraz z obniżaniem ciśnienia krwi i stabilizacją tętna zapobiega chorobom układu krążenia.

Dobrodziejstwa przytulania spływają na nas niezależnie od płci czy wieku. Dzieci często przytulane, które zasiadają w szkolnych ławkach szybciej się uczą i lepiej się rozwijają niż ich rówieśnicy pozbawieni ciepłego obejmowania.

Można powiedzieć, że moc przytulania jest wielka :)

Jeśli jeszcze masz wątpliwości co do korzyści płynących z częstego przytulania, po prostu ściskaj, dotykaj, otulaj :) w niektórych krajach są organizowane festiwale, w czasie których uczestnicy mogą się przytulać najdłużej jak się da z różnymi osobami.

Zdaniem amerykańskiej psychoterapeutki Virginii Satir „..by przeżyć, trzeba nam czterech uścisków dziennie. By zachować zdrowie, trzeba ośmiu. By się rozwijać – dwunastu”  

Zatem cztery, osiem czy dwanaście uścisków - który wariant wybierasz? 

Pozytywnego obdarowywania ciepłymi przytulasami :)

 


 

~I.D. 


źródło:https://myslipotarganej.pl/

foto: https://pixabay.com.pl

środa, 27 stycznia 2021

Nie taki strach straszny, jak go malują…

Każdy z nas czegoś się boi. Jedni obawiają się ciemności, a inni pająków. Ktoś czuje strach przed psami, a
ktoś inny nie lubi przebywać na dużych wysokościach. Wszystkich nas łączy uczucie strachu, ponieważ każdy z nas przynajmniej raz w życiu czegoś się bał. Nie jest to przyjemne uczucie. A jednak… bardzo potrzebne. Dlaczego?

Przede wszystkim należy uświadomić sobie fakt, iż strach jest bardzo pierwotną i starą emocją. Odczuwali ją już „jaskiniowcy”, którzy np. bali się ciemności – to chroniło ich przed nieostrożnym wchodzeniem do miejsc, gdzie mogły znajdować się zagrażające ich życiu zwierzęta, takie jak węże czy pająki. Strach pełni bowiem funkcje pewnego alarmu w naszej głowie - sygnalizuje nam: „Uważaj, to jest niebezpieczne!”. Stanowi więc dla nas swojego rodzaju parasol ochronny, który nie pozwala nam na popełnienie – czasami nieodwracalnych – błędów.

A co robimy, gdy się boimy? Reakcje są dwie: albo uciekamy albo szykujemy się do ataku. Czasami jednak strach potrafi tak mocno nami zawładnąć, że zastygamy w bezruchu i nie jesteśmy w stanie niczego zrobić. Z kolei z drugiej strony, możemy zacząć skrajnie panikować na widok małego pajączka w kącie pokoju. To wskazuje na pewne rozregulowanie bądź nieprawidłowe działanie naszego „strachowego alarmu”. Wówczas warto zwrócić się o pomoc do specjalisty (psychologa, psychoterapeuty), który pomoże nam oswoić nasze „strachy” i poradzić sobie z nimi na co dzień. Najważniejsze jednak, byśmy nie udawali, że nie odczuwamy strachu – zaprzeczanie temu, iż się boimy, tylko wzmacnia nasze obawy.

I pamiętajmy: odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu. (M. Twain)

Zachęcamy również do obejrzenia poniższego filmiku o tej ważnej emocji: https://www.youtube.com/

~MM

Zdjęcie:<a href='https://pl.freepik.com/wektory/drzewo'>Drzewo plik wektorowy utworzone przez brgfx - pl.freepik.com</a>

wtorek, 19 stycznia 2021

Bo KAŻDY jest FAJNY!

W dniu 17 stycznia w kalendarzu mogliśmy znaleźć nietypowe święto, które tak naprawdę może

obchodzić każdy z nas - to Dzień Wszystkich Fajnych. Każdy z mieszkańców tej planety jest przecież na swój sposób wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Każdy człowiek posiada również cechy unikalne tylko dla niego, dzięki czemu spełnia kryteria „fajności” . Co jest w nas takiego wyjątkowego?

To nasze cechy osobowości i zachowania, nasze zainteresowania i pasje, nasze marzenia i plany, nasze doświadczenia – te, które już przeżyliśmy i te, które jeszcze przed nami. Każdy człowiek ma kogoś, dla kogo jest po prostu najfajniejszy! Pomyśl – czy jest ktoś, kto jest fajny dla Ciebie i dlaczego tak właśnie myślisz o tej osobie? Założę się, że w grupie Twoich znajomych znajdzie się przynajmniej jedna osoba, która myśli podobnie o Tobie

Najważniejsze jest jednak to, byśmy MY SAMI dostrzegali w nas to, co wartościowe i wyjątkowe. Czasem bowiem myślimy o sobie zbyt krytycznie, przez co nie dostrzegamy swoich zalet… Tymczasem to, co o sobie myślimy jest podstawą naszej samooceny, która to z kolei wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie – w tym na stawiane sobie cele i ich realizację. Dlatego UWIERZMY W SIEBIE. To bowiem pierwszy krok do pomyślnej realizacji swoich marzeń…

Życzymy Wam wszystkiego najfajniejszego!

~MM