Witajcie!

Blog Myślę (pozytywnie) więc jestem :) jest odpowiedzią na obserwowaną przez nas potrzebę wsparcia tych, którzy chcą wzmocnić pewnoś...

poniedziałek, 11 maja 2020

Do wytrwałości jeden krok

W ostatnim artykule pt. „Wytrwaj w marzeniach” mogliście przeczytać o tym, że w realizacji swoich marzeń i celów potrzebna jest nam wytrwałość. Łatwo powiedzieć… wytrwałość. Ale czy my możemy jakoś trenować tę potrzebną cechę? Czy jest ona zależna od nas, czy też tylko osoby, które urodziły się już wytrwałe mają szansę na skuteczną realizację swoich planów?
Odpowiedź brzmi: możemy ćwiczyć bycie wytrwałym! A jak to zrobić? Oto kilka wskazówek: 

1. Znajdź cel, który będzie adekwatny do Twoich możliwości: jeśli po roku przerwy w aktywności fizycznej założysz dwie godziny treningu codziennie od 6-8 rano, to po tygodniu może okazać się, że nie dajesz rady i istnieje ryzyko, że w ogóle przerwiesz trening. Dlatego określ cel realistycznie np.: 3 razy w tygodniu po 15 minut. Na początek. Gdy wytworzysz w sobie nawyk takiego treningu i poczujesz, że ta aktywność stała się dla Ciebie automatyczna, wówczas możesz stopniowo zwiększać zakres swojego działania (np. z 15 minut do pół godziny).

2. Skoncentruj się na jednej rzeczy: pomyśl o tym co jest dla Ciebie najważniejsze i nie staraj się realizować kilku celów jednocześnie. Nie zapisuj się równocześnie na kurs angielskiego, basen oraz na jazdę konną, bo może okazać się, że zabraknie Ci mocy przerobowych - zwłaszcza, że na pewno masz już i tak sporo obowiązków w ciągu dnia. Zadbaj o to, aby zmiana dotyczyła jednej rzeczy. Gdy już ona nastąpi przejdziesz do następnej. 

3. Powiedz „A”!: gdy już zdecydujesz co chcesz zrobić, w jakich proporcjach oraz realistycznie oceniłaś/eś ile możesz poświęcić codziennie (lub parę razy w tygodniu) na to minut i pieniędzy, to „powiedz „A”. No tak, ale co to znaczy? „A” to czynność, która odpala cały łańcuch zachowań prowadzących do sukcesu, czyli realizacji celu. Na przykład, rozwinięcie maty do jogi dla osoby, która chce kilka razy w tygodniu ćwiczyć tą aktywność, jest właśnie powiedzeniem: ”A”. Prosta czynność - a jednak, gdy mata leży rozpostarta na podłodze trudno ją po prostu zignorować. Co ciekawe, sam zakup maty (tudzież karnetu na siłownię czy wykupienie półrocznego kursu językowego) nie gwarantuje sukcesu. Twoim A musi być zachowanie lub czynność, która codziennie wykonana uruchomi w Tobie B, a potem C, czyli kolejne zachowania potrzebne do realizowania założonego przez Ciebie planu. 

4. Gdy upadniesz – wstań i idź dalej!: no dobrze, a co jeśli Ci się podwinie noga, będziesz miał/a słabszy tydzień, albo zdarzy się, że raz czy dwa nie wykonasz nawet planu minimum? Ano…nic! Po prostu wstań i idź dalej! Najgorsze co możesz zrobić w takiej sytuacji to utknąć na samoobwinianiu się, co może ostatecznie sprawić, że zrezygnujesz nawet z dalszej walki o cel. Natomiast najlepsze co możesz zrobić to wrócić do Punktu A i działać dalej. 


WAŻNE! Przeprowadzane badania nad wytrwałością wykazały, że to nie poziom inteligencji, ale wysokie wyniki na skali poziomu wytrwałości osób badanych pomogły przewidzieć, czy skończą oni podjęte przez siebie wyzwania (na przykład czy dotrą do rundy finałowej narodowego konkursu ortograficznego, ukończą dobre liceum lub jak szybko zrezygnują ze stanowiska sprzedawcy). W każdym z tych badań to uporczywość w działaniu oraz samodyscyplina, a nie posiadane talenty decydowały o sukcesie lub porażce! 

😊 Ćwiczcie zatem wytrwałość i spełniajcie swoje marzenia 😊


~MM 


Źródło: https://www.szkolatrenerowempatii.
Zdjęcie: "Designed by kjpargeter / Freepik"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Tutaj wpisz komentarz :)