Witajcie!

Blog Myślę (pozytywnie) więc jestem :) jest odpowiedzią na obserwowaną przez nas potrzebę wsparcia tych, którzy chcą wzmocnić pewnoś...

piątek, 30 kwietnia 2021

Potęga majowych ziół

www.freepik.com

Wiosna to czas, w którym budząca się przyroda zachęca do korzystania z darów natury. Coraz dłuższe dni pozwalają cieszyć się słonecznymi promieniami. Naukowcy udowodnili, dobroczynny wpływ promieni słonecznych. Zmieniają chemię mózgu, bo dzięki nim zwiększa się wydzielanie serotoniny w mózgu, a to ma swoje odzwierciedlenie w dobrym nastroju, odczuwanym zadowoleniu i spokoju. Zapewnia produkcję witaminy D, pozytywnie wpływa na układ immunologiczny a nawet wpływa na redukcję stresu. Po krótkich dniach i dłuższego spędzania czasu w pomieszczeniach przy sztucznym świetle przychodzą nowe siły i chęci do działania. Choć przy nagłych zmianach temperatur możemy odczuwać wahania nastrojów, senność, ogólne osłabienie charakterystyczne dla tzw. przesilenia wiosennego pojawiającego się w okresie marca i kwietnia. Możemy sięgnąć po naturalne środki, które z uwagi na zawartość aktywnych składników odżywczych wspierają w leczeniu wielu chorób. Medycyna od czasów starożytnych wykorzystuje zioła w leczeniu. Dziś również wspomagają organizm chroniąc go przed chorobami cywilizacyjnymi wynikającymi z współczesnego stylu życia. Spacerując po lesie, parku czy wokół jeziora warto zwrócić uwagę jakie skarby znajdują się wokół nas. Wiele ziół, które można zebrać w mają wykazują właściwości oczyszczające i wzmacniające organizm po zimie.

Wśród majowych ziół królują:

  1. Mniszek lekarski - zwany mleczem, dmuchawcem - wykorzystywany jest korzeń ze względu na  zawartość m.in. inuliny, kwiat i liście bogate są w sole mineralne, witaminę C, witaminy z grupy B oraz olejki eteryczne. Mniszek może być spożywany na surowo jako dodatek do sałatek, w postaci soku lub naparu, a nawet jako dodatek do kąpieli. Wykazuje działanie antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, działa żółciopędnie wpływając na rozkład tłuszczów w organizmie. Syrop z kwiatów mniszka lekarskiego często jest stosowany przy infekcjach górnych dróg oddechowych i kaszlu. Przykładowe przepisy na przetwory z majowego złota można zobaczyć np tutaj: www.sekrety-zdrowia.org/

freepik.com/ wirestock
<a href='https://pl.freepik.com/zdjecia/kwiat'>Kwiat zdjęcie utworzone przez wirestock - pl.freepik.com</a>
  1. Pokrzywa zwyczajna - wykorzystywany jest korzeń, liście i owoce (tzw. orzeszki) ze względu na czynne związki m.in. żelazo, kwas foliowy, kwasy organiczne, sole mineralne, witaminy K, C, E. Świeża lub suszona pokrzywa wykorzystywana na napar lub jako dodatek do zup, sosów, sałatek, twarożków itp. przepisy na zastosowanie pokrzywy:www.sekrety-zdrowia.org
<a href='https://pl.freepik.com/zdjecia/ludzie'>Ludzie zdjęcie utworzone przez bearfotos - pl.freepik.com</a>
  1. Rumianek pospolity - wykorzystywane głównie kwiaty ze względu na występowanie witaminy B4, C, sole mineralne, flawonoidy, przeciwutleniacze Stosowany zewnętrznie i wewnętrznie. Właściwości przeciwzapalne, przeciwalergiczne, rozkurczowe, przeciwbólowe. Przepisy: www.sekrety-zdrowia.org/  
<a href='https://pl.freepik.com/zdjecia/kwiat'>Kwiat zdjęcie utworzone przez wirestock - pl.freepik.com</a>

Oraz
  • Szczaw
  • Podbiał
  • Czarny bez
  • Babka zwyczajna i lancetowata 

Aby zbierane zioła zachowały swoje lecznicze właściwości musimy pamiętać o:

  • wybraniu odpowiedniego miejsca zbioru z dala od ruchliwych dróg, zanieczyszczeń miejskich i pól uprawnych na których stosowane są nawozy
  • wybraniu odpowiedniego czasu do zbioru - pogodny dzień, w południe
  • zbieraniu do przewiewnego pojemnika np. kosza wiklinowego lub papierowej torebki nie plastikowego pudełka
  • przetworzeniu ziół zaraz po ich oczyszczeniu z naturalnych mieszkańców
  • suszeniu w miejscach zacienionych i przewiewnych,

Gromadzenie ziołowej apteczki z pewnością dostarczy dużo satysfakcji i przyjemności z czasu spędzonego na świeżym powietrzu. Do zobaczenia na łąkach i w pobliskich lasach!

 

~I.D.


Na podstawie:

 https://stylzycia.polki.pl/medycyna-naturalna,najcenniejsze-wiosenne-ziola-wlasciwosci,10043340,artykul.html

https://www.kalendarzrolnikow.pl/2285/zbieramy-wiosenne-ziola-poradnik-dla-poczatkujacych

 https://zwierciadlo.pl/moda-i-uroda/slonce-co-nam-daje-co-zabiera

 (https://ktomalek.pl/blog/mniszek-lekarski-wlasciwosci-i-zastosowanie-czy-warto-pic-syrop-z-mniszka-lekarskiego/w-794)

https://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/7,137474,22238346,dlaczego-warto-korzystac-ze-slonca-wplywa-na-odpornosc.html?disableRedirects=true 


wtorek, 27 kwietnia 2021

Fascynujący punkt dowodzenia


Freepik/macrovector_official
Przyroda budzi się do życia, możemy 

podziwiać i zachwycać się jej pięknem. Fascynujące jest to co
się dzieje wokół nas. Wszystkie zmiany możemy odbierać, rejestrować, doświadczać. A dzieje się to za sprawą naszego mózgu. Waży ok. 1,4 kg i zajmuje ok 2% powierzchni naszego ciała. To chyba najbardziej niezwykły organ jaki istnieje we wszechświecie. Nieustannie pracuje, nawet jak śpimy, on nie odpoczywa tylko porządkuje i utrwala wspomnienia, oczyszcza z toksyn gromadzących się w ciągu dnia. Po prostu przygotowuje się do nowej aktywności, do ciężkiej i ważnej pracy - kontrolowania i koordynowania przebiegu  wielu czynności, o których często nie pamiętamy: jak oddychanie, praca serca, utrzymanie równowagi poprzez koordynację ruchów i ich precyzyjne wykonanie, łaknienie monitorowane przez ośrodki głodu i sytości w mózgu.  Można długo wymieniać - słowem od jego niezawodnej pracy zależy większość ruchów, działanie organów. Mózg kontroluje procesy poznawcze (zapamiętywanie, uczenie się, myślenie, czytanie i rozumienie), emocje  - wszystkie procesy życiowe. W czasie swojej pracy zużywa, aż  20% całej energii, którą dostarczamy całemu organizmowi  w jedzeniu !!

Ogromna praca, jaką mózg wykonuje w czasie każdej sekundy jest efektywna dzięki odpowiedniemu dbaniu o niego. Możemy to zrobić szczególnie poprzez stosowanie odpowiedniej diety (bogatej w żelazo, minerały i witaminy, tłuszcze nienasycone, płyny), właściwego odpoczynku zwłaszcza stosowną ilość snu i aktywizowanie różnych struktur. Prawda, że proste?

Mózg jest jednocześnie wrażliwym organem. Jego działania zaburzają m.in.: nadmierny stres (prowadząc do obumierania komórek z całego układu nerwowego), niedotlenienie (zbyt mała ilość ruch prowadzi do obumierania komórek nerwowych), używki (alkohol, papierosy, toksyny środowiskowe i pokarmowe).

Aby utrzymać nasz punkt dowodzenia w jak najlepszej kondycji musimy zapewnić ciągłość wytwarzania nowych komórek nerwowych, czyli pobudzać nasz zapracowany mózg do aktywności np: nauka gry na instrumencie, nauka języków obcych, nauka nowej dyscypliny sportowej, rozwiązywanie zagadek logicznych czy krzyżówek. Nowe działania, wymagają większego wysiłku naszego mózgu jednocześnie poszerzą wachlarz naszych umiejętności, dodatkowo przynoszą radość.


Czy wiedziałeś, że... 
  1. Mózg nie czuje bólu - nie ma receptorów bólowych.
  2. Mózg w 80% składa się z wody, ma konsystencję jak galareta.
  3. Mózg osiąga dojrzałość ok 25 roku życia.
  4. 90% decyzji człowiek podejmuje podświadomie.
  5. 100 megabajtów informacji dociera do mózgu w ciągu sekundy.
  6. 25% watów energii generuje człowiek, gdy nie śpi (to tyle co mała żarówka)
  7. 70 tysięcy myśli pojawia się w naszym mózgu codziennie.
  8. Impuls nerwowy przemieszcza się z prędkością formuły 1 - 400 km/h

~I.D.

Źródło
Foto:<a href="https://pl.freepik.com/wektory/linia">Linia plik wektorowy utworzone przez macrovector_official - pl.freepik.com</a>

wtorek, 20 kwietnia 2021

Bo szczęściu trzeba pomagać!

 Szczęście to… No właśnie. Dla każdego z nas „bycie szczęśliwym” może oznaczać coś innego. Dla jednego będzie to posiadanie super samochodu, dla drugiego – zdrowie, a dla trzeciego – odwzajemniona miłość. Ile ludzi, tyle podejść do szczęścia. A jednak coś łączy te wszystkie definicje. A zatem: jak być szczęśliwym?

Bycie szczęśliwym, to…

  •  Życie w zgodzie ze sobą - „Wasz czas jest ograniczony, więc nie marnujcie go, żyjąc cudzym życiem. […] Nie pozwólcie, żeby hałas cudzych opinii zagłuszył wasz własny wewnętrzny głos […] miejcie odwagę kierować się sercem i intuicją” - Steve Jobs. Słuchajmy więc siebie i podążajmy naszą własną ścieżką w życiu…
  • Skupienie się na tym, co ważne - jednym z czynników, który utrudnia człowiekowi dotarcie do szczęścia, jest życie w pośpiechu. To właśnie pośpiech, i związany z nim stres, ogranicza nas i nie daje nam przestrzeni na rozwój czy refleksję, czy to, co robimy, nam odpowiada. W pośpiechu trudno delektować się przyjemnościami, odpocząć, znaleźć czas na pielęgnowanie przyjaźni i relacji z bliskimi. Dlatego, zwolnijmy trochę…
  • Teraźniejszość - ciągłe rozpamiętywanie tego, co było, i nadmierne obawy przed tym, co będzie, nie pozwalają się cieszyć się tym, co jest tu i teraz, ani skupić na pozytywnych działaniach. Nie tracąc z oczu ważnych celów, warto żyć chwilą, która trwa. Skupiając się na chwili teraźniejszej, możemy łatwiej nawiązywać kontakt z ludźmi, dostrzegać piękno świata i chłonąć wszystkimi zmysłami przyjemności, niedostępne dla umysłu zaprzątniętego roztrząsaniem tego, co było i co będzie.
  • Pozytywne emocje – radość z dzielenia się z innymi, uśmiech, którym „zarażamy innych” czy uczucie wdzięczności za każdą najmniejszą rzecz, którą posiadamy. Warto je pielęgnować…
  • Aktywność fizyczna - to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zwiększenie poczucia szczęścia. Fizyczne zdrowie i poczucie szczęścia są ze sobą mocno powiązane.
  • I jeszcze więcej… - Przebywajmy jak najczęściej wśród natury, regularnie odłączajmy się od sieci, dbajmy o higienę snu i równowagę między pracą/nauką i odpoczynkiem. Ćwiczmy oddychanie, słuchajmy muzyki, śpiewajmy, śmiejmy się jak najczęściej…

I bądźmy szczęśliwi – po prostu. 

 

“Ze szczęściem czasami bywa tak, jak z okularami, szuka się ich, a one siedzą na nosie”.

 

(Phil Bosmans)

 


 

 

 

~MM

Źródło:

https://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/emocje/szczescie-to-umiejetnosc-czym-jest-szczescie-i-co-pomaga-je-osiagnac-aa-aCuB-erer-SEic.html